^
CMMS Maszyna SMART - centrum pomocy i dokumentacji
Szukaj:

TPM, Golem OEE MES, integracja

Współpraca z systemem Golem OEE MES i programem CMMS TPM

Program CMMS TPM

Program CMMS Maszyna SMART może współpracować z programem CMMS TPM.
Program CMMS TPM jest programem zarządzającym zadaniami z szeroko rozumianym utrzymaniem sprawności maszyn i urządzeń dla pracowników produkcyjnych.
Głównym, choć nie jedynym celem programu jest tworzenie list kontrolnych dla pracowników i zarządzanie nimi.
Jest to program niezależny ( mamy szereg użytkowników mających inne rozwiązania CMMS ) ale potrafi w pewnym zakresie współpracować programem CMMS Maszyna.
Współpraca ta polega na tym że do programu CMMS TPM wbudowano okno do zgłaszania awarii oraz okno pozwalające na podgląd historii i harmonogramu wybranej maszyny.

Konfiguracja

> Aby załączyć współpracę z programem CMMS Maszyna należy: w pliku serwer.ini programu CMMS TPM w sekcji [sql] ustawić klucze

cmms=1 // określa czy program ma współpracować z programem CMMS Maszyna
smart=1 // określa czy program ma współpracować z nową czy starszą wersją programu CMMS Maszyna

oraz klucz baza_cmms tak jak w pliku serwer z programu CMMS Maszyna, np.

baza_cmms=neuron:c:\bazy\cmms_ng\bazy\

Uwaga - dla współpracy z wersja SMART wymagana jest wersja >= 2.4.x programu TPM

Golem OEE MES

System Golem OEE MES to prosty system klasy MES monitorujący pracę maszyn, ich postoje, wydajność i produktywność. Golem monitoruje też realizację zleceń produkcyjnych, pracę operatorów, wyznaczanie wskaźników KPI, np. OEE w czasie rzeczywistym itp.



Golem MES i CMMS Maszyna są od siebie niezależne ale mogą w szerokim zakresie współpracować:
  • W programie CMMS Maszyna możemy planować przeglądy z użyciem liczników motogodzin. Możemy liczniki aktualizować ręcznie ale mogą one być aktualizowane przez system Golem który posiada liczniki motogodzin podłączonych maszyn wyznaczane wg kilku metod.

  • W systemie określamy w czasie rzeczywistym status w jakim znajduje się maszyna. Informujemy system czy maszyna jest w stanie pracy, postoju planowanego albo nie planowanego, ustawiania czy przezbrajania. Oraz awarii. Ponadto pod system ANDON pozwala na przywołanie pomocy, w tym pomocy technicznej.
    Zmiany statusu na awarię i/lub wezwanie techniczne systemu Andon mogą być wpisane do CMMS’a jako zgłoszenie awarii.

  • Użytkownik systemu golem, np. operator maszyny może mieć dostęp do uproszczonej historii i harmonogramu oraz do wbudowanego terminala zgłoszeń awarii podobnego jak w programie CMMS

Integracja

Jeśli ktoś się zapyta czy nasz program można zintegrować z innymi systemami, a na myśli ma to że gdzieś w ustawieniach jest przełącznik „włącz integracje z systemem SAP” to nie.

Integracja dwu niezależnych programów / systemów zawsze, nawet jeśli system posiada API wymaga pracy specjalistów jednej ze stron, czasami specjalistów z obu stron a czasami udziału firm trzecich. O DODATKOWYCH licencjach miłosiernie nie wspomnę.

Jak jest w przypadku naszego CMMS’a
Nie ma żadnych mechanizmów, żadnego API. Aby zintegrować program z innym systemem trzeba to zrobić na poziomie bazy danych – odczytać / zapisać odpowiednie dane. Oczywiście trzeba mieć doświadczenie w operowaniu na bazach danych. Baza danych CMMS’a jest w miarę czytelna a my chętnie służymy pomocą z interpretacja pól czy tabel.
Są też dostępne specjalne pola dla części, wyposażenia i narzędzi które pozwalają na oznakowanie ich zewnętrznymi numerami ID. Możemy przypisać do części takie ID jakie jest w innym systemie co znacznie ułatwia jej jednoznaczne odszukanie.
Pola te wprowadzono na prośbę jednego z naszych klientów który napisał sobie ( z naciskiem na słowo napisał) skrypt który synchronizuje cyklicznie stan rejestru części z magazynem w systemie SAP.