Navigation:  Podsystemy i funkcjonalności > Zdarzenia >

Zdarzenia załączono / wyłączono

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Możemy zapamiętać fakt załączenia i/lub wyłączenia wejścia nadając zdarzeniom stosowne nazwy.

Możemy np. podłączyć się do osłony maszyny a do rejestru zdarzeń generować zdarzenia „Otwarcie osłony” i „Zamknięcie osłony”

Mamy tu dwie możliwości – możemy zapisywać te zdarzenia do rejestru zdarzeń w bazie SQL i / lub do rejestru podręcznego

który przechowuje ostatnie 20 zdarzeń.

Jeżeli zdecydujemy się zapisywać do bazy SQL to każdy zapis pozostanie tam na zawsze, ale czy koniecznie chcemy wiedzieć

że otwierano osłonę miesiąc temu?

 

 

UWAGA - Należ uważać aby nie załączyć obsługi zdarzeń tego typu dla maszyn pracujących cyklicznie z krótkim cyklem.

Co innego robić zapis "zamknięcie formy" , Otwarcie formy" dla formy spieniającej styropian która zamyka się i otwiera kilkanaście razy dziennie

a co innego dla wtryskarki robiącej cykl co 23 sekundy - musimy uważać aby nie "zaśmiecić" bazy danych SQL dziesiątkami tysięcy zbędnych komunikatów.

Tym bardziej że jeśli zrobimy raport dla zlecenia to program może spróbować wydrukować taką listę co zapewne skończy się błędem

"End of Memory" bo nie łatwo zrobić wydruk który ma 600 stron...

 

Ograniczenie czasowe

Komunikaty wł. wył. obłożone są 3 sekundowym filtrem - oznacza to że po zmianie stanu wejścia następna zmiana będzie ignorowana przez 3 sekundy.

Jest to "bezpiecznik" który zabezpiecza przed próbą zapisu do bazy danych zbyt wielkiej ilości komunikatów co mogło by doprowadzić nawet do destabilizacji systemu.

Dlatego pamiętajmy że aby rejestracja tych zdarzeń działała prawidłowo przerwy pomiędzy zmianami stanu muszą być większe niż 3 sekundy.

Jeżeli mamy podłączoną osłonę od której zaczęliśmy omawiać temat to możemy czasami zobaczyć pod rząd dwa komunikaty „Zamknięcie osłony”

a komunikat otwarcia może nam się gdzieś zapodziać jeśli ktoś będzie się ową osłoną bawić.