Navigation:  Podsystemy i funkcjonalności > Zlecenie >

Parametry zlecenia

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Niektóre parametry są opcjonalne - czy będą zastosowane w opisie zlecenia zależy od konfiguracji modelu maszyny.

Nazwa produktu i numer zlecenia

Podajemy nazwę produktu i numer zlecenia (serii, zamówienia etc.)  Nazwa produktu jest tu mniej ważna i służy do „wzrokowej” identyfikacji tego co dana maszyna produkuje.

Najbardziej istotny jest numer zlecenia – każdy zapis w bazie danych oznaczany jest tym numerem co pozwala na generowanie raportów dla danych zleceń.

Możliwe jest automatyczne generowanie numeru zlecenia w sytuacji gdy firma nie produkuje na podstawie jednostkowych zleceń albo gdy stosowana jest produkcja ciągniona

i każdy wyrób ma własny numer.

Parametr Krotność

Parametr określający ilość produktu na jeden cykl i opisany został w rozdziale Parametr Krotność - przelicznik cykl/produkt

Optymalny czas cyklu

Parametr ten określa ile według naszych oczekiwań (technologii)powinien trwać jeden cykl. Parametr OCC opisano w rozdziale Metody pomiaru czasu pracy.

Normatywny czas cyklu

Normatywny czas cyklu opisano niżej Normatywny czas cyklu

Ilość zamówiona

Określa ilość produktu do wykonania - tak zwany CEL. Pozwala na śledzenie ilości jaka została do wykonania oraz prognozowanie czasu zakończenia zlecenia.

Narzędzie

Możliwe jest podanie symbolu narzędzia które będzie zainstalowane na danej maszynie, np. formy wtryskowej, wykrojnika etc.

Optymalny czas przezbrajania i ustawiania

Podczas wyliczania współczynnika OEE najbardziej kontrowersyjny jest sposób klasyfikacji czasu przezbrajania – jedni mówią że czas przezbrajania nie jest stratą inni że jest.

Prawda jak zawsze leży po środku: przezbrajanie nie jest stratą jeśli zostanie wykonane w zakładanym czasie.

W konfiguracji danej maszyny możemy określić czy przezbrajani jest czy nie jest stratą albo wybrać tryb gdzie część czasu nie będzie klasyfikowana jako strata.

Czas ten można określić na „sztywno” albo podawać jako parametr podczas zmiany serii.

Optymalna krotność

Opcjonalny parametr wprowadzony z myślą o wtryskarkach.  Jak wiadomo forma wtryskowa produkuje podczas jednego cyklu pewną ilość produktu , np. 16 elementów.

Może się jednak tak zdarzyć że jakieś gniado się zapcha albo jest uszkodzone. Można więc ilość gniazd zmienić podczas pracy.

Dzięki temu że program wie ile gniazd powinna mieć forma potrafi wyliczyć wielkość utraconej produkcji  przypadku nieczynnych gniazd.

Gramatura

Możliwe jest wprowadzanie wagi jednego produktu. Wtedy program oblicza ilość materiału zużytego podczas każdego cyklu.

Oczywiście taka metoda obliczenia zużycia materiału jest bardzo niedokładna bo nie uwzględnia np. odpadu czy recyklingu surowca ale została ona  

dodana na życzenie naszych klientów jako dodatkowa informacja pomocna w weryfikacji faktycznego zużycia materiałów.

Opakowanie

Często produkt pakowany jest na opakowania zbiorcze. Pakowarka na monitorowanej linii pakuje produkt po 10 a my liczymy te paczki.

Wiemy ile jest produktu bo parametr określający ilość na cykl ustawiliśmy na 10. No ale potem produkt układany jest na europalecie – po 98 kartonów.

Podając ilość na palecie możemy zobaczyć w każdej chwili ile palet zrobiono i ile jest do zrobienia.